حفاظت از معماری قرن 20

Episode 017_حفاظت از معماری قرن 20

Episode 017_حفاظت از معماری قرن 20
/
اپیزود 17م

مروری بر معماری قرن 20

پایه‌های معماری قرن بیستم را می‌توان در قرن نوزدهم مشاهده کرد. استفاده از بتون مسلح که در قرن ۱۹ رایج شده بود، استفاده مصالح جدید مثل فولاد و شیشه (کاخ کریستال پالاس انگلستان) و معماری فولادی (برج ایفل)، در قرن ۲۰، رواج بیش تری یافت. که از خصوصیات معماری این دوره موارد زیر مبرهن میباشند.

  • عناصر غیرضروری باید از ساختمان زدوده شود. (حذف تزیینات)
  • معماری نباید هیچ وابستگی تاریخی داشته باشد.
  • معماری باید عقلانی، علمی و فنی باشد.
  • استفاده از مصالح به همان شکلی که هستند.
  • از دیوارهای شیشه‌ای استفاده شود.
  • بام‌های مسلح و غیر شیب دار و بر طرف شدن نفوذ آب
  • ساختن بنا به شکل دلخواه

بطور کلی قرن بیستم تجربیات متفاوتی را در زمینه هنر و اندیشه به همراه دارد. پس از جنگ جهانی دوم، جهان در رویارویی با تغییرات گسترده ای در زمینه های فلسفی،هنری، سیاسی و اجتماعی قرار می گیرد. تمامی اصول مدرنیسم را به چالش می کشد. مینیمالیسم که از مهم ترین دستاوردهای هنر مدرن به شمار می آید. این جنبش با تاکید بر نقش عملکردی فضاها و نیاز به ساخت ساختمانهای کوچکتر و سریع نگاه تازه ای را در معماری مطرح می کند. آثار هنری مینیمالیسم فاقد نمادگرایی هستند، آثاری که با استفاده از تولیدات کارخانه و با تکیه بر روند آن، زاییده عصر تولید انبوه ناشی از انقلاب صنعتی به شمار می آیند. تادائوآندو از تاثیرگذارترین معماران مینیمالیست است که فضاهای منحصر به فردی را خلق می کند. او با کارهای ساده و منحصر به فرد خود در پلان ونما تاثیر زیادی در معماری می گذارد.

باز پخش صحبت پیرامون چالشهای حفاظت از معماری 20  ایران با نگرشی بر شوشتر نو . میزبان مهندس مهتاب سیدی و مهمان جناب آقای دکتر امین محمودزاده و همت مهندس آناهیتا سماوات در مسترینگ و حراست از این دانش. تشکر بیکران از حمایت های معنوی انجمن علمی معماری دانشگاه شیراز

این اپیزود  در کست باکس

اپیزود های مرتبط

فهرست