اپسزود پلاسکو

Episode 018_ نمای ساختمان پلاسکو

Episode 018_ نمای ساختمان پلاسکو
/
اپیزود 18م نمای ساختمان پلاسکو

پلاسکو با ارتفاع ۴۲ متر در زمان اتمام ساخت در سال ۱۳۴۱ بلندترین ساختمان تهران و اولین آسمان ‌خراش‌های تهران شمرده می‌شد. این ساختمان نماد تهران جدید و معماری مدرن در پایتخت و به عنوان یک نماد شاخص شهری محسوب می‌شد.  ساختمان پلاسکو شامل ۱۷ طبقه و سازه آن از نوع اسکلت فلزی بود. سازه این ساختمان تمام فولادی بود و حتی نمای بیرونی آن کلاف کشی و با فولاد بسته شده بود. با این شیوه ساخت استوار، عمر مفید آن را ۲۰۰ سال تخمین می‌زدند.

معماری ساختمان پلاسکو در دو قسمت پانزده و پنج طبقه طراحی و ساخته شد. قسمت اصلی برج در ضلع جنوبی و در سمت ورودی ساختمان از خیابان جمهوری قرار داشت. جزو بخش عمودی بود و در ادامه شامل طبقات منهای یک تا چهارم در بخش افقی سازه با یک سقف شیشه‌ای قرار داشت. سقف بسیار بلند مجتمع و طراحی دایره وارش گردش و دیدن ویترین بوتیک‌ها را بسیار آسان کرده بود. در راهروها هم صندلی‌هایی برای نشستن وجود داشت که فضای تجاری را انسانی می‌کرد. راه پله‌های پلاسکو به سبک قدیم موزاییکی و با لبه‌های فلز کوبی شده بود. از طبقه پنجم به بعد فضای ساختمان کوچک‌تر می‌شد.

ساختمان پلاسکو، بعد از بازار تهران، از بزرگترین و معروف‌ترین بورس توزیع پوشاک در تهران بود. پاساژ پلاسکو، یکی از نخستین مراکز خرید مدرن در ایران بود که با بازار سنتی فرق بسیاری داشت. مکانی لوکس و مرتفع که مغازه‌های بسیاری را با دکورها و ویترین‌های رنگارنگ در دل خود جای داده بود. به همراه رستوران سلف سرویس در بالاترین طبقه و مکان‌هایی برای استراحت مشتریان، به یکی از پر رونق‌ترین مکان‌های اقتصادی ایران تبدیل شده بود. در این مجتمع حدود ۵۶۰ واحد تجاری فعال بود که بیشتر آن‌ها را تولیدی‌های پوشاک تشکیل می‌دادند.

این اپیزود باز پخش صحبت پیرامون چالشهای طراحی برای ساختمان پلاسکو جدید است که به همت مهندس شهباز غفوری و انجمن مفاخر معماری ایران و مدیر هنری رادیو نمانا، آناهیتا سماوات تهیه و تنظیم گشته است و در اختیار شما خوبان قرار گرفته است. گوارای گوش هایتان باد.

نمای ساختمان پلاسکو در کست باکس

اپیزود های مرتبط

فهرست