بزرگداشت شیخ بهایی

Episode 031 – روزِ معمار

Episode 031 - روزِ معمار
/

اپیزود 32م

سال ۱۳۸۳ انجمن مفاخر معماری ایران مراسمی را در ۳ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد به بهانه بزرگداشت شیخ بهایی برپا کرد . وی پیشنهاد کرد تا این روز به نام روز معمار شناخته‌شود. این مراسم در سال ۱۳۸۴ تکرار شد. سال ۱۳۸۵ هم‌زمان با درگذشت سید هادی میرمیران در ۲۹ فروردین بنا شد تا در ۳ اردیبهشت مراسمی برای اعطای جایزه میرمیران برگزار شود.

نخستین دوره اعطای این جایزه از سال ۱۳۸۶ برگزار شد. سال ۲۰۰۹ از سوی یونسکو به نام سال بزرگداشت شیخ بهایی نامگذاری شد. از این سال  ۳ اردیبهشت به‌طور رسمی به عنوان روز معماری  در تقویم رسمی ایران ثبت شد. هر ساله در این روز مراسم و همایش‌هایی در رابطه با  بزرگداشت معماران در مجامع فرهنگی و هنری و علمی ایران برگزار می‌شود.

شیخ بهایی کیست که اولین با روز معماری با سالروز تولد او برگزار شد؟

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی زادهٔ ۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی در بعلبک، درگذشته ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان بود. همه چیزدان ، حکیم، علامه فقیه، عارف، منجم/ستاره‌شناس، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ و دانشمند نامدار است. او در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات دانایی داشت، در حدود ۹۵ کتاب داشت. رساله هایی از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک بر جای مانده‌است.

به پاس خدمات او به علم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ که مصادف با سال نجوم می‌بوده نام شیخ را در لیست مفاخر ایران ثبت کرد. وی از دوستان نزدیک میرداماد بود. پیش از سال ۱۳۸۸  تولد شیخ بهایی به عنوان روز معماری گرامی داشته می‌شد. اما  پس از آن ۳ اردیبهشت به عنوان روز معمار در تقویم ثبت و گرامیداشته می‌شود.

این اپیزود در کست باکس

اپیزود های مرتبط

فهرست